Calendar - en to ru translation catalogue (117 entries)

en: Calendar
ru: Календарь

en: Manage Calendar
ru: Управлять календарем

en: Manage Categories
ru: Управление категориями

en: Calendar Config
ru: Конфигурация календаря

en: Calendar Options
ru: Настройки календаря

en: Title
ru: Заголовок

en: Description
ru: Описание

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата завершения

en: Recurs
ru: Рекурсия

en: Repeats
ru: Повторы

en: Author
ru: Автор

en: Category
ru: Категория

en: Edit
ru: Редактировать

en: Delete
ru: Удалить

en: Never
ru: Никогда

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: N/A
ru: Н/О

en: Forever
ru: Всегда

en: Times
ru: Время от времени

en: Are you sure you want to delete this event?
ru: Вы действительно хотите удалить событие?

en: There are no events in the database!
ru: Нет событий в базе!

en: An event with that ID couldn't be found
ru: Событие с этим ID не обнаружено

en: Event Title
ru: Заголовок события

en: Event Description
ru: Описание события

en: Event Category
ru: Категория события

en: Event Link (Optional)
ru: Ссылка на событие (по желанию)

en: Select Date
ru: Выбрать дату

en: Time (hh:mm)
ru: Время (hh:mm)

en: Optional, set blank if not required.
ru: По желанию, оставьте пустым, если нужно

en: Current time difference from GMT is
ru: Дата отличается от установленной GMT

en:  hour(s)
ru: часов

en: Recurring Events
ru: Рекурсия события

en: Repeats for
ru: Повтор для

en: Entering 0 means forever. Where the recurrance interval is left at none, the event will not reoccur.
ru: 0 означает всегда. Когда интервал повтора будет none, событие не повторится.

en: Save
ru: Сохранить

en: Error
ru: Ошибка

en: Your event end date must be either after or the same as your event begin date
ru: Дата конца события должна быть иной, чем дата начала

en: Your date formatting is correct but one or more of your dates is invalid. Check for number of days in month and leap year related errors.
ru: Форматирование даты корректное, но одна или две даты некорректные. Проверьте количество дней в месяце.

en: Both start and end dates must be entered and be in the format YYYY-MM-DD
ru: Дата старта и финиша должны быть введены в формате YYYY-MM-DD

en: The time field must either be blank or be entered in the format hh:mm
ru: Область времени должна быть введена в формате hh:mm или оставаться пустой

en: The URL entered must either be prefixed with http:// or be completely blank
ru: УРЛ должен начинаться с http:// или оставьте поле пустым

en: The event title must be between 1 and 30 characters in length and contain no punctuation. Spaces are allowed but the title must not start with one.
ru: Заголовок события должен находиться между 1 и 30 символами и не должен содержать знаков препинания. Пробелы разрешены, но с них нельзя начинать заглавие.

en: The repetition value must be 0 unless a type of recurrance is selected in which case the repetition value must be 0 or higher
ru: Значение повтора должно быть 0, если тип повтора выбран в таком значении, что оно должно быть 0 и выше

en: An event with the details you submitted could not be found in the database. This may indicate a problem with your database or the way in which it is configured.
ru: Событие с описанием не найдено в базе данных. Это может означать проблему с базой данных или некорректно указанные пути.

en: Event added. It will now show in your calendar.
ru: Событие добавлено. Оно показано в вашем календаре.

en: Failure
ru: Ошибка

en: You can't update an event if you haven't submitted an event id
ru: Вы не сможете обновить событие, если вы не указали ID

en: The database failed to return data to indicate the event has been updated sucessfully. This may indicate a problem with your database or the way in which it is configured.
ru: Ошибка базы данных. Это может означать проблему с базой данных или некорректно указанные пути.

en: Event updated successfully
ru: Событие обновлено

en: You can't delete an event if you haven't submitted an event id
ru: Вы не сможете удалить событие, если вы не указали ID

en: Event deleted successfully
ru: Событие удалено

en: Despite issuing a request to delete, the event still remains in the database. Please investigate.
ru: Несмотря на запрос об удалении, событие осталось в базе данных. Пожалуйста, проверьте это.

en: Edit Event
ru: Редактировать событие

en: You must provide an event id in order to edit it
ru: Вы должны указать ID события

en: Add Event
ru: Добавить событие

en: Manage Events
ru: Управление событиями

en: Settings saved
ru: Настройки сохранены

en: Choose the lowest user group that may manage events
ru: Выберите наименьшую группу, которая может управлять событиями

en: Subscriber
ru: Подписчик

en: Contributor
ru: Разработчик

en: Editor
ru: Редактор

en: Administrator
ru: Администратор

en: Do you want to display the author name on events?
ru: Вы хотите отображать имя автора в событии?

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Display a jumpbox for changing month and year quickly?
ru: Отображать джампбокс для месяцев и лет?

en: Display todays events?
ru: Отображать сегодняшние события?

en: Display upcoming events?
ru: Отображать исходящие события?

en: for
ru: для

en: days into the future
ru: дней в будущем

en: Enable event categories?
ru: Включить категории событий?

en: Configure the stylesheet for Calendar
ru: Настроить CSS для календаря

en: Tick this box if you wish to reset the Calendar style to default
ru: Активируйте этот переключатель, если хотите сбросить стиль календаря

en: Category added successfully
ru: Категория добавлена

en: Category deleted successfully
ru: Категория удалена

en: Edit Category
ru: Редактировать Категорию

en: Category Name
ru: Имя Категории

en: Category Colour (Hex format)
ru: Цвет Категории (Hex формат)

en: Category edited successfully
ru: Категория отредактирована

en: Add Category
ru: Добавить Категорию

en: Category Colour
ru: Цвет Категории

en: Are you sure you want to delete this category?
ru: Вы хотите удалить эту категорию?

en: There are no categories in the database - something has gone wrong!
ru: В базе данных нет категорий что-то сделано неправильно!

en: Next
ru: След.

en: Prev
ru: Пред.

en: all day
ru: весь день

en: at
ru: на

en: Upcoming Events
ru: Исходящие события

en: Today's Events
ru: Сегодняшнее событие

en: Time
ru: Время

en: Posted by
ru: Опубликовано

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Month
ru: Месяц

en: Year
ru: Год

en: Category Key
ru: Тэг категории

en: Calendar developed and supported by
ru: Calendar разработан и поддерживается
